Hogyan segíthetsz
rosszullét esetén egy diabétesszel érintettnek?
Ha eszméleténél van
Ne hagyd magára, amíg a vércukorszint nem rendeződik!
Segítsd abban, amiben kéri, pl. vércukormérés, vagy hozzátartozó/orvos értesítése, alacsony vércukorszint esetén gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása (pl. gyümölcslé, szőlőcukor)
Vércukormérés
Minden korrekció alapja lehetőleg a vércukormérés!
Amennyiben nem tudunk vércukrot mérni (nem találjuk a mérőt, az illető gyenge, hogy mérjen, nem tudjuk hogyan kell, stb.) akkor mérés nélkül is itassuk cukros folyadékkal! Ha mégis magasabb vércukor okozta volna rosszullétet, ami kezelt diabéteszes esetén igen ritka, a plusz szénhidráttal nem fogunk olyan gondot okozni, mintha elmulasztanánk az alacsony vércukorszint kezelését.
Túl alacsony vércukor
szint
3,9 mmol/l alatt, vagy a vércukormérő LOW jelzése
A rosszullét egyénenként változó értéknél és változó formában jelentkezhet!
Leggyakoribb Tünetei
Teendő
Gyorsan felszívódó szénhidrát tartalmú ital/étel fogyasztása. A leggyorsabban a folyadékban oldott cukor emeli a vércukorszintet. A hipoglikémia oka: a szervezetben valamiért túl sok az inzulin (többet adott be esetleg a gyermek, kevesebbet evett), ezért szénhidrátbevitellel kell ellensúlyozni, ami emeli a vércukorszintet.

Túl magas vércukor
szint
15 mmol/l felett, vagy a vércukormérő HIGH jelzése
Tünetei
Teendő
Sok víz fogyasztása, esetleges inzulin korrekció (plusz inzulin beadása). A magas(abb) vércukorszint miatti rosszullét kezelt 1-es típusú diabétesszel élőknél ritka, de előfordulhat, ezért mindig ellenőrizzük a vércukorszintet!

Ha eszméletlen
Azonnal hívj mentőt!
Hívd a mentőt és jelezd a telefonban, hogy diabéteszes. Kövesd az utasításaikat, amíg a helyszínre érkeznek!