Kedves Látogató!
Köszönjük, hogy érdeklődsz az 1-es típusú diabétesszel kapcsolatos tudnivalók iránt!
Az 1-es típusú diabétesszel érintett csecsemők és kisgyermekek száma évről-évre egyre emelkedik, ezért egyre több érintett gyermekkel találkozhatsz a mindennapokban.
Az 1-es típusú diabétesz kezelhető, az érintett gyermekek ugyanúgy járnak közösségbe, mint egészséges társaik, de a kisgyermekek még a felnőttek segítségére szorulhatnak a mindennapokban, melyhez az alapismeretek szükségesek lehetnek.
Ha az alapvető tudnivalókat megismered, hozzájárulsz, hogy gyermekeink biztonságos, boldog, teljes gyermekkort élhessenek meg társaik körében, a közösség teljes értékű tagjaként!
Felnövő gyermekeink lehet, hogy éppen a Te kollégáid, barátaid vagy ismerőseid lesznek. Ha az alapismeretekkel tisztában vagy, máris sokat tettél az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekekért és családjukért! Köszönjük, hogy többet szeretnél tudni a diabéteszről!
A diabétesznek, azaz a cukorbetegségnek több típusa van!
Kialakulásuk oka, kezelésük eltérő lehet, ezért nagyon fontos, hogy ismerd – a leggyakoribb, azaz az 1-es és a 2-es típusok közötti – alapvető eltéréseket, jellemzőket!
A diabétesz nemzetközi jelzése a kék karika.
Mivel a típusok és kezelésük között vannak lényeges különbségek is, ezért az érintettek gyakran jelzik – például egy tetoválás formájában (jellemzően a csuklón). Ebben a körben általában feltüntetésre kerül a fennálló diabéteszük típusa is!
A gyermekkorban diagnosztizált diabétesz jellemzően az 1-es típusú!
A diabétesz más típusa is előfordulhat gyermekeknél, de leggyakrabban az 1-es típust diagnosztizálják ebben az életkorban.
Milyen főbb különbségek vannak a diabétesz 1-es és 2-es típusa között?
Van különbség! A cukorbetegségről talán már mindenki hallott, azonban arról már kevesebben tudnak, hogy a diabétesznek több típusa van, melyek jellemzői eltérnek egymástól. A köztudatban a legelterjedtebb, 2-es típusú diabéteszről vannak általános információink, azonban a gyermekkorra jellemző 1-es típusú diabétesznek vannak attól eltérő, egyéb ismérvei! Nézd meg a MentaPRO Alapítvány animációs kisfilmjét, hogy a leggyakoribb tévhitekkel Te is tisztában légy!
Ismerd meg a kisfilmből!
Az egészséges környezet leggyakoribb kérdései
az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekekkel kapcsolatban
Ha megnézted a Mentapro Alapítvány animációs kisfilmjét, már több, az egészséges környezetben általában felmerülő kérdésre is választ kaptál a diabétesz 1-es és 2-es típusának különbségeivel kapcsolatban!
Járhat rosszulléttel az 1-es típusú diabétesz?
Ha idáig eljutottál, már sok információt szereztél az 1-es típusú diabéteszről! Most már azt is tudod, hogy a vércukorszint normál tartományban tartásához az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek esetében (is) szükséges a folyamatos önellenőrzés és szükség esetén a korrigálás. Előfordulhat azonban, hogy a nem megfelelő vércukorszint rosszulléttel jár. Ez azonban gyorsan és hatékonyan kezelhető!
ROSSZULLÉT ESETÉN
miben segíthetsz?
A diabétesz járhat rosszulléttel jellemzően a túl alacsony és esetleg az extrém magas vércukorszint esetén is (ez utóbbi kezelt diabétesz esetén csak nagyon ritkán, szórványosan) . Ez időtől-helytől-kortól függetlenül, a diabétesszel élő hibáján kívül előfordulhat. Szerencsére lehet rajta segíteni, az alapvető információk birtokában bárki hatékonyan segíthet szükség esetén!