Alapvető tudnivalók
az 1-es típusú diabéteszről
A gyermekkori 1-es típusú diabétesz oka, leggyakoribb tünetei, a diabétesz kezelése és mindennapjainak feladatai.
A cukorbetegség, azaz a diabétesz bármely életkorban kialakulhat, bárkit érinthet.
A diabétesz nemzetközi jelzése a kék karika. A jelzés előfordulhat az érintettek ruházatán, tetoválás formájában, vagy akár a személyes okmányai között. A diabétesznek több típusa van, mivel kezelésük eltérő, ezért az érintettek a pontos típust egyre gyakrabban jelölik a kék karika belsejében. A kék karika felismerése akár életet menthet!
A diabétesznek több típusa van
A diabétesz során a szervezet vércukorszintje extrém magassá válik. A diabétesznek azonban több típusa van, melyek kezelése eltérő.
A gyermekkorban diagnosztizált diabétesz jellemzően az 1-es típusú
A gyermekkorban diagnosztizált diabétesz jellemzően 1-es típusú. A szervezet inzulintermelése autoimmun folyamat eredményeként leáll.
Az 1-es típusú diabétesz tünetei
- Bőséges folyadékbevitel
- Gyakori vizelés
- Jó étvágy melletti fogyás
Az 1-es típusú diabétesz kezelése
A fejlődéshez szükséges egészséges étkezés mellett az inzulin pótlása és rendszeres testmozgás-.
A fentiek célja a vércukorszint megfelelő tartományban tartása az egészséges, szövődménymentes élethez.
Étkezés
Az egészséges táplálkozás irányelveit követő étrend. Kerülendő a gyors vércukor emelkedést eredményező alapanyag.
Az adott étkezés szénhidrát-mennyiségét ismerni kell, mert az étkezéshez beadott inzulin a szénhidrát vércukor-emelő hatását hivatott ellensúlyozni, hogy a vércukorszint normál tartományban maradjon.
Inzulinpótlás
Mivel a szervezet nem termel inzulint, ezért az inzulin pótlása bőrön keresztül történik injekciós tollal (pennel) vagy inzulinpumpával.
Mozgás
Az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek megfelelő fejlődéséhez szükséges a rendszeres mozgás, ami a vércukorszint ellenőrzése mellett biztonságosan végezhető.
A vércukorszint
Az 1-es típusú diabétesz esetén a vércukorszint megfelelő tartományban tartása a nap 24 órájában figyelmet, szükség esetén közbeavatkozást igényel. A kórosan alacsony és (kezelt diabétesszel élőknél jóval ritkábban) a kórosan magas vércukorszint rosszulléttel járhat. A korrekció/közbeavatkozás az alacsony vércukorszinttel járó rosszullétet általában 10-15 percen belül megszünteti.
Vércukorszint ellenőrzése
A vércukorszint ellenőrzése ujjbegyből vett vérminta segítségével történik. A vércukorszint irányának (emelkedés/csökkenés)követése ún. szenzor segítségével valósul meg. A szenzor folyamatosan mutatja az általa mért értékeket, melyeket a szülő saját telefonján követni tud.
Rosszullét
A túl alacsony, azaz 3,9 mmol/l alatti vércukorszintet gyorsan felszívódó szénhidráttartalmú itallal/étellel, a túl magas, azaz 15 mmol/l feletti vércukorszintet sok vízzel, illetve esetlegesen plusz inzulin beadásával történik.
ROSSZULLÉT ESETÉN
miben segíthetsz?
A diabétesz járhat rosszulléttel jellemzően a túl alacsony, de (kezelt diabétesz esetén csak ritkán, szórványosan) esetleg az extrém magas vércukorszint esetén is. Ez időtől-helytől-kortól függetlenül, a diabétesszel élő hibáján kívül előfordulhat. Szerencsére lehet rajta segíteni, az alapvető információk birtokában bárki hatékonyan segíthet szükség esetén!